Umowa sprzedaży została wysunięta na pierwsze miejsce wśród umów nazwanych uregulowanych w kodeksie cywilnym. Takie pozycjonowanie tej umowy jest uzasadnione wieloma przyczynami. Niewątpliwie jest to najbardziej powszechnie zawierana umowa zarówno w obrocie profesjonalnym, jak i w obrocie z udziałem konsumenta, z zasady z udziałem każdego podmiotu prawa cywilnego, bez względu na jego przymioty. Przejście własności przedmiotu umowy ze sprzedawcy na kupującego, o jakiej w tej umowie mowa, dokonuje się za pośrednictwem pieniądza, którego trudno nie uznać za powszechny miernik wartości .
Umowa sprzedaży Gdynia - notariusz
Zgodnie z art.535 Kodeksu Cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Źródłem stosunku prawnego, jakim jest umowa sprzedaży, są zgodne oświadczenia woli stron. Zamiar stron może być dość szeroko modyfikowany w stosunku do przepisów prawa (poza przepisami bezwzględnie obowiązującymi), co dopuszcza art.353* Kodeksu Cywilnego statuujący zasadę swobody umów, zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Umowa sprzedaży Gdynia
Forma umowy sprzedaży zostaÅ‚a uregulowana bÄ…dź ze wzglÄ™du na przedmiot, bÄ…dź też ze wzglÄ™du na podmiot. SpoÅ›ród form Kodeks cywilny przewiduje: formÄ™ pisemnÄ… z podpisem notarialnie poÅ›wiadczonym (przedmiotem jest zbycie przedsiÄ™biorstwa), formÄ™ aktu notarialnego (przedmiotem jest zbycie nieruchomoÅ›ci lub prawa użytkowania wieczystego), pismo z datÄ… pewnÄ… (art. 590). FormÄ™ uzależnia siÄ™ też od tego, czemu ma sÅ‚użyć. Jako przykÅ‚ad podać tu można: formÄ™ dla celów dowodowych (ad probationem) – przelew wierzytelnoÅ›ci stwierdzonej pismem; formÄ™ pod rygorem nieważnoÅ›ci (ad solemnitatem) (wskazana wczeÅ›niej przy zbyciu nieruchomoÅ›ci forma aktu notarialnego); formÄ™ ad eventum – zastrzeżenie natychmiastowej wymagalnoÅ›ci nieuiszczonej ceny na wypadek pÅ‚atnoÅ›ci lub uchybienia terminom pÅ‚atnoÅ›ci poszczególnych rat**.
* Z. Gawlik [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. ZobowiÄ…zania – część szczególna, wyd. II, red. A. Kidyba, Warszawa 2014, art. 535.
** K. Jędrej [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, wyd. II , red. J. Ciszewski, Warszawa 2014, art. 535.