Notariusz to zawód zaufania publicznego. PeÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ publicznÄ… prawnik stanowi gwarancjÄ™ dokonania pewnych zaÅ‚ożeÅ„ i umów w formie aktu notarialnego. W naszej kancelarii notarialnej zajmujemy siÄ™ szerokim wachlarzem czynnoÅ›ci.Â
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Powyższe oznacza, że dzięki umowie przedwstępnej zawartej w formie aktu notarialnego istnieć będzie możliwość – w przypadku jej niewykonania – jej zawarcia na drodze sądowej; efektu tego nie uzyska się sporządzając umowę samodzielnie.
Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Testament nadto może być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Umowy majÄ…tkowe
małżeńskie
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Notariusz niezwłocznie po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia dokonuje jego wpisu do Rejestru Spadkowego przez wprowadzenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego danych wynikających z tego aktu. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Notariusz poświadcza:
1) własnoręczność podpisu;
2) zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem;
3) datÄ™ okazania dokumentu;
4) pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
Każde poÅ›wiadczenie powinno zawierać datÄ™ i oznaczenie miejsca jego sporzÄ…dzenia, na żądanie – również godzinÄ™ dokonania czynnoÅ›ci, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć.
Notariusz stwierdza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Jeżeli okazany dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki, uszkodzenia), Notariusz stwierdza to w poświadczeniu.
Oświadczenia o poddaniu
siÄ™ egzekucji
Tytułami egzekucyjnymi są między innymi akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie (art.777 § 1 pkt. 4) Kodeksu Postępowania Cywilnego), a także akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności wykonanie (art.777 § 1 pkt. 5) Kodeksu Postępowania Cywilnego).
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie, co oznacza, iż dla czynności mających między innymi na celu zbycie nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – wymagana jest forma aktu notarialnego.
Protokół zgromadzenia
wspólników
Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Także obniżenie kapitału zakładowego w trybie art. 199 § 5 KSH wymaga uchwały zarządu i wpisu do rejestru. Uchwały te powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez Notariusza.  W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania zgromadzenia wspólników i jego zdolność do powzięcia uchwał, wymienić powzięte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszone sprzeciwy. Do protokołu należy dołączyć listę obecności z podpisami uczestników zgromadzenia wspólników oraz listę wspólników głosujących przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Inne
protokoły
Notariusz spisuje protokoÅ‚y walnych zgromadzeÅ„ organizacji spoÅ‚ecznych, stowarzyszeÅ„, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych w przypadkach prawem przewidzianych. Jeżeli statut osoby prawnej lub przepis szczególny nie stanowiÄ… inaczej, protokół podpisujÄ… przewodniczÄ…cy zgromadzenia i notariusz. Notariusz spisuje również protokoÅ‚y, w tym protokoÅ‚y dziedziczenia i protokoÅ‚y zwiÄ…zane z zarzÄ…dem sukcesyjnym przedsiÄ™biorstwem osoby fizycznej, w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynnoÅ›ci i zdarzeÅ„ wywoÅ‚ujÄ…cych skutki prawne, a w szczególnoÅ›ci dotyczÄ…ce stawiennictwa stron i zÅ‚ożonych przez nie oÅ›wiadczeÅ„, a także – na żądanie strony stawajÄ…cej – niestawiennictwa strony drugiej.
Notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej. Dla udokumentowania tych czynności notariusz prowadzi specjalne konto bankowe. Z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej, datę mającego nastąpić wydania oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt. Wydanie depozytu następuje za pokwitowaniem.